Referendoom

Autor: Jozef Hrin | 31.1.2015 o 22:08 | (upravené 1.2.2015 o 10:14) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1230x

O týždeň tu máme referendum o rodine. Predpokladajme, že bude platné. Aké to bude mať následky pre menšiny a tradičné rodiny?

 

Prvá otázka bude mať „drvivý dopad“ na celé tradičné manželstvo a jeho pojmové vymedzenie. Až na jeden malý detail... Samotný drvivý dopad prvej referendovej otázky sa uskutočnil ešte pred prezidentskými voľbami, kedy našich 150 odborníkov na bratislavskom vŕšku odsúhlasilo ústavný zákon, ktorým zmenili pojmové vymedzenie manželstva ako spoločenstva jedného muža a jednej ženy.  Zmena sa nekoná, šampanské môžete schovať na manstrovstvá sveta v hokeji a ideme ďalej.

Pre tých nádejavých čitateľov, ktorí si myslia, žeby týmto referendom pozastavili v budúcnosti možnosť vzniku registrovaných partnerstiev, odporúčam zakryť oči a nečítať. To, že manželstvo je spoločenstvo jedného muža a jednej ženy (a dokonca ústavne zakotveným!) žiadnym spôsobom nespomalí ani neskomplikuje prijímanie zákona, ktorý by upravoval vzťahy medzi partnermi rovnakého pohlavia. Prečo? Pretože manželstvo je len jedným z inštitútov rodinného práva a zákonodarci túto skutočnosť môžu obísť úplne jednoducho – vytvoria nový inštitút (nazvime to registrované partnerstvo), ktoré upraví odlišne než manželstvo.

Interná otázka – čo prvou otázkou sledovala Aliancia za rodinu? Pán Chromík je predsa vyštudovaný právnik a pokiaľ nevyštudoval právnickú fakultu Janka Jesenského v Sládkovičove, tak túto skutočnosť  popísanú vyššie určite vie. Bez ohľadu na fakt, že otázka bola Alianciou formulovaná ešte skôr než ju náš zákonodárny zbor premietol do ústavnej podoby, by táto otázka neriešila skutočne nič aj keby sme nemali ústavne zakotvené spoločenstvo jedného muža a jednej ženy ako manželstvo. Registrované partnerstvá tak majú aj napriek Referendovej „zelenej“ otvorenú cestu.

Druhá otázka potvrdí aktuálne status quo a adopcia detí z detských domovov bude naďalej prístupná len manželom (+ oprava - výnimočne aj osamelým osobám). Rodina je zachránená. Detí bude v detských domovoch len a len ubúdať, v súvislosti s tým klesne rozvodovosť, klesne počet prípadov domáceho násilia a alkoholizmu. Ak si to skutočne myslíte, že detský domov je pre dieťa lepšie než netradičná rodina (samozrejme, ktorá by spĺňala náročné požiadavky štátu), ktorá by mu vedela poskytnúť domov, tak potom sa pýtam: Prečo neodoberáme deti aj slobodným rodičom? Veď tam dieťa tiež nemá vzor otca/matky. A aj napriek tejto skutočnosti z daného jedinca vyrastie poriadny daňový poplatník. Pri tejto otázke je potrebné odfiltrovať všetky emócie a k riešeniu problému prístúpiť vecne.

Čo by sa stalo, ak by boli povolené adopcie homosexuálnym párom? V prvom rade pochybujem, žeby sa mali zrazu vyprázdňovať detské domovy ako regály zľavneného tovaru v Kauflande. Žiadny zázrak nečakajme. Aj teraz je to dosť obsadené (údajne 6 párov čaká na 1 dieťa z detského domova). Dieťa vychovávané mužom a ženou preferujem pred výchovou pármi rovnakého pohlavia. No ak má dieťa byť radšej v detskom domove, myslím, že aj tá netradičná rodina bude lepšia než decák.

Otázkou ostáva, aký vplyv by to malo na samotné dieťa. Počul som argumenty ako „opakovanie po rodičoch“ a podobne, no takouto logikou by sme došli k záveru, že nie je možné, aby medzi hetero pármi vyrastal človek inej orientácie. A logicky – je to nonsens. Ak by to tak skutočne bolo, vôbec by sme nemuseli riešiť toto referendum, pretože by žiadni takíto ľudia neexistovali.

Iný argument bol, že dieťa nebude vedieť prevziať rolu muža/ženy v dospelosti. Toto však môže byť problém aj slobodných rodičov, a to nikto nerieši.

Tretia otázka sa týka sexuálnej výchovy. Deti majú právo nezúčastniť sa na sexuálnej výchove a rodičia majú právo dieťa z tejto hodiny „vziať“. Teraz hovorím k vám, milí rodičia. Mali ste so svojimi deťmi niekedy „little talk“ o týchto veciach? Ak áno, tak vám gratulujem, ste jednými z mála rodičov, čo to robia (aspoň po ankete v mojom okolí). Ak nie, tak sa potom pýtam, koho je to vina, ak vám 15 ročná dcéra príde tehotná alebo syn s HIV? A tu práve škola zasahuje tam, kde ste vy zlyhali. Nesúhlasím však, aby sa na základnej škole učili polohy a podobné veci. Je potrebné prispôsobiť takéto hodiny správnej vekovej kategórii, ale odopierať im výchovu – to fakt závisí od prípadu k prípadu, či je výuka adresovaná správne. Vo všeobecnosti by som však výchovu nevylučoval. Veď aj keď to dieťa príde zo sexuálnej výchovy domov, stále má VÁS a vy ako gestor máte vždy možnosť dieťa poučiť o tom, čo vnímate za správne a nesprávne.

Aliancia za rodinu urobila z referenda kľúčový moment, ktorý (podľa nich) môže rozhodnúť o budúcnosti Slovenskej rodiny. Zhodnoťte si to sami, či bude skutočne lepšie postarané o rozpadávajúcu sa, alkoholom k násiliu podguráženú slovenskú rodinu (samozrejme že to neplatí o každej, no prípadov je viac než dosť) tým, že zabránite párom rovnakého pohlavia v podstate "len" adopciu detí. Ak referendum nebude platné, pre Alianciu to bude pravdepodobne taký malý Doomsday (súdny deň). Vpodstate, také malé Referendoom.

 

PS: Aj tak stále v kútiku duše dúfam, že príde dostatočný počet ľudí na referendum, a že bude platné. Aspoň by sa ľudia konečne poučili, že demokracia sa nerobí nohami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?