Občianske združenie Pomáhame Si, alebo skôr Pomáham Si?

Autor: Jozef Hrin | 18.9.2014 o 13:32 | (upravené 18.9.2014 o 20:51) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  784x

Volebné urny nám už pomaly klopú na dvere mestského úradu a kandidáti vyťahujú „esá“ (alebo skôr dvojky) z rukávov. Je skutočne občianske združenie Pomáhame Si nezištným počinom alebo to je len predvolebná zástierka? 

     Nejednému Humenčanovi neujde pozornosť, ktorú pritiahlo v poslednom čase Občianske združenie „Pomáhame Si“(ďalej len OZPS). OZPS sa spája s Ing. Miroslavou Zajcevovou, ktorá už potvrdila svoju účasť na komunálnych voľbách 2014. V dôsledku nedostatku informácii o pani Zajcevovej (a aj v dôsledku toho, že som už „dieťa digitálneho veku“) som siahol po najľahšej možnosti a skončil som na ich webovom sídle: http://www.pomahamesi.sk/

     V kolónke „O nás“ som sa snažil nájsť niečo o združení, no bol som veľmi naivný. Táto kategória totiž obsahuje informácie o pani Zajcevovej a nie o OZPS (takže odporúčam ju premenovať na „O mne“). Samozrejme, pripúšťam, že istý background ako vlastne vzniklo logicky muselo obsahovať aj iné informácie než len čisto o združení, no nečakal som, že sa o ňom dozviem až tak málo. Chýbal mi tam aj zásadný údaj (ktorý som nenašiel ani v iných kategóriách) a to, kedy bolo združenie registrované Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Neváhal som a zaslal som e-mail. Zatiaľ čo sa naša Matička Zem otočila okolo vlastnej osi 21-krát, som dovedna obdržal od OZPS presne 0 e-mailov. Netrvalo dlho a tento údaj som si vylustroval cez stránku www.ives.sk. Výsledok ma vôbec neprekvapil. Združenie bolo registrované 09.05.2014. Náhoda? Myslím, že nie.

     

     V tomto období dostane volič do schránky všelijaký sajrajt a ani teraz to nebolo inak. OZPS pozývalo na výlety kade-tade po Slovensku. Veľmi pekná myšlienka a určite by som sa pridal, lenže akosi mi tam do očú bilo jedno slovné spojenie, a to aj z dôvodu že bolo čiernym, hoc ostatný text bol bielym. Tým slovným spojením bolo „predovšetkým dôchodcov“. Nejedného mladého človeka pri srdci zapichalo, keď si uvedomil, že sa nebude môcť zúčastniť obhliadky histórie Slovenska v spoločnosti so silným komunistickým presvedčením. Možno mi aj slza ušla. Ale len možno. Logicky sa ťažšie presviedča mladý človek, než starý, ktorý je aj zväčša naivnejší. 

     Z toho vyplýva, že je možné pochybovať za akým účelom OZPS skutočne vzniklo. Nemôžem však nevyjadriť hlboké uznanie celému združeniu, že sa snaží pomáhať ľuďom. Projekt „Humenské pirohy“ - na ktorom som sa aj sám zúčastnil – bol príjemným letným spestrením, no neviem ako môže pomôcť súťaž v jedení pirohov ľuďom v núdzi okrem toho, že sa naobedujú – i to len zopár šťastlivcov, ktorí sa stihli prebiť k stolu. Niečo ako „nadácia“ alebo „zbierka“ sa s podujatím vôbec nespájala, i keď by bolo možné pochybovať, či by takéto peniaze neskončili ako predvolebný billboard. OZPS sa snaží robiť aj akcie pre mladých, čo schvaľujem, no ak pani Zajcevová voľby nevyhrá, bol by som zvedavý na ďalší osud OZPS.  Ak už niečo človek robí skutočne pre ľudí, bolo by dobré, ak by to robil nezištne. Čo je to za dobrý skutok, ktorý robíme za účelom dosiahnutia svojho cieľa? To nie je altruizmus, o ktorom sa nás tu OZPS snaží presvedčiť, to je číry egoizmus. 

     Humenné zaručene potrebuje zmenu, no prosím Vás, choďte sa baviť na falošných altruistov niekde inde. Takých sme tu už mali.

                                                                                                                       Jozef Hrin

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?