Slovenská ÚSPORYBERiteľňa

Autor: Jozef Hrin | 9.9.2014 o 19:33 | (upravené 9.9.2014 o 22:47) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  1845x

Kde bolo tam bolo, za troma pahorkami, z čias keď sa peniaze sypali, a pri pohľade na naše účty sa nám slzy liali, boli bankári a banky.

    Všetci sa stretávame s potrebou vytvorenia si účtu v banke, či už z dôvodu najefektívnejšieho uloženia peňazí, alebo z množstva iných dôvodov. No s takým účtom nastupujú aj poplatky. Poplatky za otvorenie, za vedenie, za výbery z bankomatu,... a takto by sme mohli pokračovať až do večera. Nedávno som bol vo Svojej Banke aktivovať moju debetnú kartu na platby do zahraničia. So samozrejmou predvídavosťou a s mojimi vešteckými schopnosťami (s ktorými by som mohol ísť kandidovať aj na post primátora mesta Humenné) som sa opýtal, či to bude niečo stáť. Slečna na druhej strane stola mi odpovedala, že nie. No čo čert nechcel, prídem domov a nájdem si na internete poplatok 1,80 €. Háčik je však v tom, že tento poplatok tam bol zarátaný dvakrát. S výrazom pokerového hráča som sa vrátil do Svojej Banky vyriešiť túto delikátnu situáciu. Personálne obsadenie pobočky ma obkolesilo ako turisti Čumilovu sochu a ako inak, skončilo to frázou, že nevedia prečo. Či sa vám to zdá smiešne alebo nie, 1,80 € nie je pre študenta malý peniaz (veď je to 54 korún (!) – za to nakúpite nejaké tie rožky, alebo aspoň nejaké to poldecko v bare ;) ). To však nie je prvý prípad, kedy som musel od Svojej Banky požadovať moje peniaze naspäť a  rozhodne ma to  prestáva baviť.

     Ešte smutnejšou príhodou bol telefonát, ktorý som obdržal zo Svojej Banky. Vraj klientom ponúkajú ako poďakovanie nejaké „výhody“ a vraj sa to nedá vyriešiť po telefóne. Pán to v telefóne označil za bankové tajomstvo, a tak som sa vybral do pobočky zistiť, čo za pikle kujú teraz. Výsledkom bol pokus o nanútenie úveru. Áno, 22 ročný študent a rozhodne mám záujem splácať úver do konca života môjho vnuka. Nie, ďakujem.

     A potom mi to zrazu trklo. Ako strela z jasného neba som pochopil, prečo tie poplatky, prečo tá doživotná viazanosť banke. Veď bankári sú chudobní ľudia! Preto potrebujú aj študentovi ubrať 1,80, aby mali z čoho vyžiť na mesiac! Najbližšie, keď stretnem nejakého bankára v meste, pristavím sa k nemu a poprosím nové číslo NotaBene, a dokonca mu nechám aj trocha viac peňazí než je cena časopisu. Veď nech si kúpi bagetu z Račka alebo aspoň zo Šafka. Predsa len z čoho má vyžiť, keď všetky peniaze dal na oblek, ktorý stojí toľko ako polročné nájomné za byt v Starom meste?

     Bankári sú vskutku chudobní ľudia. Keď nie hmotne, jenoznačne duchovne. Navrhol by som, aby sa po zavedení jednej zdravotnej poisťovne zaviedla aj jedna banka, a rozhodne by niesla omnoho vznešenejší názov s pravdivostnou výpovednou hodnotou – Slovenská ÚSPORYBERiteľňa.                                                                                                                                        Jozef Hrin    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nesledujeme mohutnú wagnerovskú operu, skôr reláciu o varení

Každý bude trochu nespokojný.


Už ste čítali?